Ślub i wesele w dobie pandemii – o czym należy pamiętać?
Organizacja wesela podczas pandemii koronawirusa to nie lada wyzywanie, zarówno dla Młodych, jak i dla osób związanych z branżą ślubną. Młoda Para oraz Goście muszą być gotowi na kolejne obostrzenia i zmiany. Jak się do tego przygotować?
Jonathan Borba
W jaki sposób zorganizować wesele mimo koronawirusa?
Planując ślub i wesele podczas pandemii, należy pamiętać przede wszystkim o zdrowym rozsądku.
Oto kilka zasad, które ułatwią organizację wesela w tym trudnym czasie:
- Liczba gości musi być ograniczona do takiej, jaka będzie zgodna z obowiązującymi przepisami.
- Goście powinni być usadzeni tak, by obok siebie siedzieli członkowie tej samej rodziny.
- Na sali musi być dostępny płyn dezynfekcyjny.
- Należy dostosować liczbę osób z obsługi do obowiązujących standardów
- Lista Gości musi być dokładnie zaplanowana – należy znać imiona, nazwiska i adresy zamieszkania wszystkich zaproszonych, łącznie z osobami towarzyszącymi, aby móc łatwo je zawiadomić w przypadku wykrycia ogniska wirusa na weselu
Informacji odnośnie obostrzeń związanych z pandemią warto szukać wyłącznie na sprawdzonych stronach, takich jak gov.pl. To tam będą zawsze rzetelne i aktualne zasady.
Ricardo Moura
Wesela do 50 osób
W związku ze zmieniającymi się ograniczeniami Młoda Para aż do końca nie może być pewna, z jaką liczbą gości weselnych będzie mogła świętować. Wszystko zależy od aktualnej liczby zachorowań w danym powiecie. Trzeba być przygotowanym na zmiany. Ograniczenia mogą zezwalać na 50, 100 lub 150 osób.
Jak grzecznie poinformować Gości, że nie będą mogli uczestniczyć w ceremonii?
Jeżeli dozwolona liczba Gości jest niższa niż osób zaproszonych, niestety trzeba zdecydować o tym, kto ostatecznie pojawi się na uroczystości. Młoda Para, wybierając takie osoby, powinna kierować się przede wszystkim ich bezpieczeństwem. Mimo, że dziadkowie są dla nich ważni to właśnie oni i inni starsi Goście są najbardziej narażeni na powikłania związane z wirusem.
Młodzi, po wyborze jakich Gości będzie musiało zabraknąć w tym ważnym dniu, muszą załatwić sprawę w możliwie delikatny sposób. Najlepiej udać się do nich z tą informacją osobiście, można zabrać ze sobą słodki poczęstunek lub drobny prezent, aby pokazać, że mimo obecnej sytuacji, ich obecność jest ważna. Warto wyjaśnić sprawę i podkreślić, że decyzja podyktowana jest troską o ich bezpieczeństwo.
Pałac Minoga | robertbereta.pl
Młodzi mogą też zorganizować relację na żywo z ceremonii, by choć trochę umożliwić pozostałym Gościom uczestniczenie w tym wyjątkowym dniu.
W tych nietypowych czasach pozostaje nam liczyć na wyrozumiałość zaproszonych osób.
Czy iść na wesele – dylemat Gości
Przez wirus COVID-19 wielu zaproszonych staje przed dylematem czy pojawić się na weselu. W obawie przed zarażeniem rezygnują z przyjścia. Na weselach pojawia się znacznie mniej Gości niż było proszonych. W takim przypadku Młoda Para również musi wyrozumiale podejść do ich wyboru. Ważne, tylko aby weselnicy ostrzegli o braku swojej obecności z jak największym wyprzedzeniem.
Nie odwołuj, przełóż
Kiedy koronawirus uniemożliwi organizację wesela, lepszą alternatywą od odwołania wydarzenia jest przeniesienie go na inny termin. Dzięki temu negatywne uczucia będą znacznie mniejsze niż podczas odwołania ceremonii, a także wspomoże to i tak mocno osłabiony biznes ślubny.
Podejmując taką decyzję, należy działać szybko, jednak nie chaotycznie. Pary, dla których emocje związane z przełożeniem ceremonii są zbyt duże, muszą najpierw zwierzyć się najbliższym, by potem ze spokojem przejść do działania.
Jonathan Borba
Jak zacząć?
Należy wstępnie określić nowy termin. Tutaj dobrym wyborem mogą okazać się śluby zimowe. Sezon ślubny znacznie się wydłuża. Można zauważyć tendencję wskazującą na to, że już niedługo będzie trwał przez cały rok. Trudno się dziwić, w końcu uroki polskiej jesieni czy zimy mogą być równie zachwycające co te latem.
Pałac Minoga podczas wesela zimą
Następnie trzeba zaplanować działanie zgodnie z obowiązującymi wytycznymi i postawić sobie jasno określone cele.
Ważnym elementem będzie skontaktowanie się z najbliższymi, żeby dowiedzieć się, czy nowy termin będzie im odpowiadał.
Następnie należy zadzwonić do usługodawców odpowiedzialnych za wesele. Działa tu prosta zasada: najpierw kontaktujcie się z miejscami, które stanowią największy procentowy koszt wesela. Przede wszystkim będzie to sala weselna i catering, zespół i wodzirej a także fotograf i kamerzysta. Później poinformować należy także cukiernię i florystę. Bardzo ważne jest, aby zadbać o zapisanie zmiany lub odwołania terminów na umowach - w formie aneksu lub przygotowując nowe dokumenty.
Po załatwieniu tych formalności, o zmianie terminu należy poinformować gości weselnych. Do zaproszeń można dodrukować specjalne wkładki z informacją o nowej dacie. Jeżeli nie możemy poinformować wszystkich osobiście, należy to zrobić drogą telefoniczną. Warto też zaoferować im wsparcie podczas przekładania noclegów w hotelach i upewnić się, że nowa data im odpowiada.
Jest to wiele pracy, jednak nie jest ona niewykonalna.
Pamiętajcie, dla zakochanych nie ma rzeczy niemożliwych!
Dahiana Waszaj
Wesele w plenerze – bezpieczniejsza alternatywa
Jeżeli dopiero stoicie przed wyborem sali weselnej, warto wybrać taką, która daje możliwość zorganizowania wesela w plenerze. Decydując się na wesele w upalnych miesiącach, trzeba mieć na uwadze, że klimatyzacja nie powinna być włączona, więc sala powinna zapewniać przyjemny chłód weselnikom.
Pałac Minoga | Ozdoby w plenerze
Pałac Minoga – bezpieczne miejsce na Twoje wesele
W Pałacu Minoga możliwa jest organizacja plenerowych ślubów i wesel. Wszystkie sale mogą poszczycić się dużymi oknami, które przyjemnie ochłodzą gości, a 5 oddzielnych sal zapewni możliwie bezpieczne przyjęcie!
Pałac Minoga | robertbereta.pl
Pałac Minoga podczas przyjęcia w plenerze
Pałac Minoga podczas wesela w plenerze
Zapytaj o termin